مديريت آمار و فناوري اطلاعات

اخبار > چگونه از طريق گوشي هوشمند خود خدمات بانكي ايمن دريافت كنيمبانكداري موبايل بسيار آسان است و در وقت و هزينه‌هاي شما صرفه‌جويي مي‌كند. پيش‌تر براي انجام يك تراكنش بانكي بايد مدت‌ها در صف انتظار بانك‌ها منتظر مي‌مانديم ولي امروزه با پيشرفت بانكداري الكترونيك و به‌ويژه همراه بانك‌ها، كافي است گوشي همراه خود را برداشته و با فشردن چند كليد تمام تراكنش‌هاي بانكي خود را انجام دهيد. در نگاه اول داشتن چنين زندگي آرماني بسيار لذت‌بخش است ولي آيا همه اقشار جامعه نسبت به خطرات احتمالي آن آگاهي كافي را دارند؟ چند درصد از افرادي كه از همراه بانك‌ها براي انجام تراكنش‌هاي بانكي خود استفاده مي‌كنند اقدامات امنيتي لازم را در گوشي‌هاي هوشمند خود اعمال كرده‌اند؟ خارج از الزامات امنيتي گوشي هوشمند، سؤالي كه وجود دارد اين است كه آيا انجام تراكنش‌هاي بانكي آن‌هم با فراواني اخبار در زمينه سرقت اطلاعات بانكي و سودجويي‌هاي صورت گرفته در گوشي‌هاي هوشمند به صلاح است؟ اگر حساب بانكي شما توسط يك شخص سودجو خالي شد چه مقدار زمان بايد صرف بازپس‌گيري وجه ازدست‌رفته با مراجعه به شعب دادگاه‌ها و كلانتري‌ها كنيد؟
شايد عنوان اين‌گونه سؤال‌ها منجر به عدم اطمينان كاربران به همراه بانك‌ها گردد اما در صورت عدم توجه به اين نگراني‌ها ممكن است همراه بانك‌ها كاربران خود را از دست بدهند. جاي نگراني نيست، كافي است كاربران اطلاعات كافي درباره امينت گوشي‌هاي هوشمند خود داشته باشند. كارشناسان معتقدند بيشتر كاربران گوشي‌هاي هوشمند، اين فناوري جديد را در حفظ اطلاعات شخصي قابل‌اطمينان مي‌دانند، اما برخي ديگر از كاربران گوشي‌هاي هوشمند از اين وسيله براي انجام تراكنش‌هاي بانكي استفاده نمي‌كنند و تأكيد دارند كه نمي‌دانند اين دستگاه‌ها به‌اندازه كافي امن باشند.
در اين گزارش نيم‌نگاهي به همراه بانك‌ها خواهيم داشت و نكات كليدي براي انجام يك تراكنش بانكي ايمن را عنوان خواهيم كرد.
در بانكداري همراه، شما مي‌توانيد گردش حساب بانكي، انتقال وجه، پرداخت قبوض و ساير فرآيندهاي بانكي را به پشتوانه دستگاه كوچك هوشمند خود كه آن را "گوشي هوشمند" نيز مي‌نامند در هرجاي اين كره خاكي كه باشيد به‌راحتي انجام دهيد. از اينكه بانكداري همراه زندگي ما را آسان كرده شكي نيست، اما همين آساني به‌دست‌آمده از بانكداري همراه مي‌تواند تهديداتي را براي شما به وجود آورد البته اگر اقدامات لازم را براي پيشگيري انجام ندهيد. ازجمله‌ي اين اقدامات مي‌تواند نصب يك ضدويروس معتبر باشد.
چگونه مي‌توان يك تراكنش بانكي داشت؟
از طريق مرورگر گوشي هوشمند
بانكداري همراه از طريق مرورگر موجود در گوشي هوشمند شبيه استفاده از بانكداري الكترونيك در كامپيوترهاي شخصي است. تمام كاري كه بايد انجام دهيد اجراي مرورگر و نوشتن آدرس وب‌سايت بانك موردنظر است و پس از ورود به حساب بانكي خود مي‌توانيد وجه مورد نظر خود را از حسابي به حساب ديگر منتقل كنيد. اين نكته را در نظر بگيريد كه تهديدات اصلي گوشي‌هاي هوشمند مي‌توانند شبيه به كامپيوترها باشند و لينك‌هاي مخرب موجود در جستجوهاي شما، دانلودهايي كه انجام مي‌دهيد و ساير موارد مي‌توانند منجر به تلاش‌هاي phishing و مخرب در جهت سرقت اطلاعات شما گردند.
از طريق برنامه كاربردي همراه بانك ارائه‌شده توسط بانك شما
دسترسي به حساب بانكي آن‌هم از طريق صفحه‌نمايش كوچك گوشي شما، بانك‌ها را ملزم به طراحي و بهينه‌سازي برنامه‌هاي كاربردي همراه بانك‌ها متناسب با صفحه‌نمايش كوچك گوشي‌هاي هوشمند نمود.
از طريق پيامك متني (SMS)
برخي از بانك‌ها از پيامك‌هاي متني به‌عنوان ابتدايي‌ترين نوع از بانكداري همراه بهره مي‌برند. شما به بانك موردنظر خود يك پيام متني ارسال مي‌كند و فوراً پيامكي از بانك دريافت نموده كه حاوي اطلاعات اوليه از حساب بانكي، گردش‌هاي حساب و پرداخت‌ها خواهد بود.
  بدافزارهاي همراه بانك‌ها، در حال پيشرفت و تكامل‌اند
بيشتر بدافزارهاي رايج كه براي حمله و دستيابي به اطلاعات بانكي مورداستفاده قرار مي‌گيرند همان تروجان‌ها و بات‌هاي موبايل‌ها و يا تركيبي از آن دو هستند. بدون داشتن ضدويروس بر روي گوشي هوشمند خود آن‌ها توانايي ورود به سيستم شما را پيداكرده و جزئيات كارت اعتباري و گذرواژه‌هاي حساب بانكي شما را به دست آورده و براي سرور مهاجم موردنظر ارسال مي‌كنند. برخي از تروجان‌هاي همراه بانك‌ها بسيار پيچيده هستند و توانايي دور زدن پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي امنيتي را نيز دارند. با اين اوصاف چگونه با اين دست حملات پيچيده مقابله كنيم؟
راهكار داشتن تجربه‌اي ايمن از بانكداري همراه
اگر بانك عامل شما برنامه كاربردي همراه بانك خود را ارائه كرده است بهتر است آن را بر روي گوشي هوشمند خود نصب‌كرده و از دسترسي به ‌حساب بانكي خود از طريق مرورگر گوشي هوشمند خود جدا خودداري كنيد.(برنامه كاربردي همراه بانك را تنها از سايت رسمي بانك موردنظر دانلود كنيد.)
اگر بانك عامل شما تنها خدمات خود را از طريق وب ارائه مي‌كند (به اين معني كه بانكداري موبايل را پشتيباني نمي‌كند) از دسترسي به‌ حساب بانكي خود از طريق مرورگر گوشي آن‌هم بدون داشتن يك ضدويروس بروز و قدرتمند بر روي آن جدا خودداري كنيد.
از شبكه‌هاي بي‌سيم در مراكز عمومي براي انجام تراكنش‌هاي بانكي خودداري كنيد و ارتباط بلوتوث را هنگامي‌كه از آن بهره‌اي نمي‌بريد خاموش نگاه‌داريد. در غير اين صورت با اين كار شما راه را براي شنود و نفوذ افراد مهاجم نسبت به دريافت اطلاعات تراكنش بانكي و يا نصب برنامه‌هاي جاسوسي و ديگر بدافزارها بر روي گوشي هوشمند خود باز نگاه داشته‌ايد.
سيستم‌عامل و برنامه‌هاي كاربردي موجود در گوشي هوشمند را بروز نگاه‌داريد. به‌ويژه مرورگر اينترنت خود را، زيرا بيشتر بدافزارها از حفره‌هاي امنيتي نسخه‌هاي تاريخ گذشته براي نفوذ استفاده مي‌كنند.
از يك ضدويروس مناسب در گوشي هوشمند خود استفاده كنيد. شما هيچ‌گاه نمي‌دانيد چه زماني نياز به انتقال ضروري پول داريد و در اين زمان از كدام‌يك از روش‌هاي بانكداري همراه استفاده خواهيد كرد. ضدويروس‌هاي موبايل و ابزارهاي ضد Phishing بايد شما را در برابر اين‌گونه تهديدات محافظت كنند.


سه شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٤ ٠٧:٤٤ توصیه های امنیتی, News ١٢٨١٤آرشیو اخبار

اخبار جدید

مهندسان بی شک آفرینندگان دنیای مدرن و تکنولوژی امروزند
تغییر تنظیمات کانکشن vpn
پیام تسلیت مدیر آمار و فناوری اطلاعات در پی درگذشت همکار و دوست عزیز و گرامیمان زنده یاد غلامرضا صمدزاده
راه اندازی دانشگاه نسل سوم مجازی در استان
اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص اختلال سراسری در سرویس اینترنت و سرویس های مراکز داده داخلی
راه اندازی سرویس Windows Deployment Service
تغییر ایمیل سرور دانشگاه
پورتال واحدهای تابعه دانشگاه
نحوه محافظت در برابر wannacry و wannacrypt
مصادیق نقض حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی در زمینه مجوزهای برنامه‌های کاربردی سیستم‌عامل اندروید
رمز عبور امن
اخلاق انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی
نمونه های اطلاعات زمینه ای
مهندسی اجتماعی
چگونگي حذف ويروس از دستگاه مبتني بر سيستم‌عامل اندرويد
ده خطر امنيتي در مورد گوشي‌هاي هوشمند
چگونه از طريق گوشي هوشمند خود خدمات بانكي ايمن دريافت كنيم
ده راهكار براي افزايش امنيت دستگاه‌هاي مبتني بر سيستم‌عامل اندرويد
توصیه امنیتی به والدین در خصوص استفاده کودکان از تلفن‌های همراه

محتوای مرتبط